Програма по зарубіжній літературі

5-й клас
(70 год, 2 год на тиждень)
(резервний час — 8 год)
п/п
К-ть год.
Зміст навчального матеріалу
Державні вимоги до рівня загальноосвітньої підготовки учнів
1.
4
ВСТУП
Література і фольклор — скарбниця духовних багатств людства.Фольклор — усна народна творчість.Прислів’я та приказки — малі жанри фольклору, джерело народної мудрості.
Учень:
називає перелік літературних творів, які вивчатимуться протягом навчального року;обґрунтовує сенс вислову “література і фольклор — скарбниця духовних багатств людства”;наводить прикладидекількох прислів’їв та приказок різних народів світу;розпізнаєпояснює іпорівнює прямий і переносний сенс вивчених прислів’їв і приказок.Теорія літератури (ТЛ) Називає малі жанри фольклору: прислів’я, приказки.
2.
6
НАРОДНА КАЗКА
Казка як жанр фольклору. Зображення в ній життя, поглядів і характеру народів, мрій, бажань і сподівань її творців. Боротьба добра зі злом — головний конфлікт народної казки. Реальне та фантастичне в ній.Казка про тварин — один із найдавніших різновидів казки.Брати Грімм. “Пані Метелиця”Брати Грімм — відомі збирачі німецьких народних казок. Точність фіксації, дбайливе ставлення до оригіналу.Уславлення любові до праці та інших людських чеснот у казці “Пані Метелиця”.
Учень:
переказує зміст казки “Пані Метелиця”;висловлює судження про повчально-виховний характер народної казки;визначає головний конфлікт народної казки (боротьба добра зі злом);дає оцінкуперсонажам казки з огляду на їхні вчинки та моральні якості;виразно читає казку (в т. ч. “в особах”);пояснює, чому братів Грімм називають збирачами, а не авторами казок;перелічує назви 2—3 найвідоміших казок, записаних братами Грімм (“Хоробрий кравчик”, “Гензель і Гретель” та ін.);розкриваєсвоєрідність конфлікту казки “Пані Метелиця”: різне ставлення її героїв до праці та інших людських цінностей і чеснот: поваги до старших, поцінування не лише матеріальних (дочка), а передовсім духовних і моральних цінностей (пасербиця);дає оцінку людським якостям персонажів казки з огляду на їхні вчинки, ставлення до роботи, інших людей і т. ін.;усно переказуєвибрані епізоди казки “Пані Метелиця”.ТЛ Наводить приклади типової будови казки: зачин, кінцівка, повтори (часто — триразові) тощо;
дає визначенняпонять оригінал і переклад,народна казка, “мандрівний сюжет”.
3.
18
4
ЛІТЕРАТУРНА КАЗКА
Олександр Пушкін(1799—1837).Вступ до поеми “Руслан і Людмила”О. Пушкін — видатний російський поет, шанувальник народної казки. Уславлення народної казки у вступі до поеми “Руслан і Людмила”.
Учень:
називає казкових героїв, згаданих у вступі до поеми “Руслан і Людмила”, а також 1—2 казки, в яких цих героїв він зустрічав раніше;виразно читає напам’ять вступ до поеми О. Пушкіна.
4
Шарль Перро(1628—1703). “Попелюшка”
Перро як основоположник європейської лiтературної казки. Збірка “Казки моєї матінки Гуски, або Історії минулих часів із повчаннями” та її найпопулярніші сюжети. “Попелюшка”. Поетизація працьовитості та скромності, ідея винагороди за людські чесноти та страждання, віра в перемогу добра над злом.
Учень:
пояснює, що Шарль Перро є основоположником європейської літературної казки;називаєнайпопулярніші казки зі збірки Ш. Перро “Казки моєї матінки Гуски, або Історії минулих часів із повчаннями”, а саме: “Червона шапочка”, “Кіт у чоботях”, “Хлопчик, мов мізинчик”, “Спляча красуня”, “Синя борода” та ін.;називає причини популярності сюжету про Попелюшку в світовій культурі (у казці є мотиви і проблеми, які були, є і завжди будуть актуальними як для окремої людини, так і для усього людства: незаслужені страждання і несправедливість; повага до працелюбства як високої людської чесноти; винагорода Попелюшці за її важку працю і моральні якості);відрізняє твір Шарля Перро від його пізніших інтерпретацій (братів Грімм, різних кіно- і мультиплікаційних версій тощо);характеризуєПопелюшку (з елементами опису);складає простий план характеристики головної героїні та добирає у тексті приклади до розкриття пунктів цього плану.
5
Ганс Крістіан Андерсен (1805—1875). “Снiгова королева”
Поєднання побутовості й фантастики у казках Андерсена. Перемога щирих людських стосунків над багатствами Снігової королеви. Авторська оцінка героїв твору.
Учень:
перелічує назви та персонажів найвідоміших казок Андерсена: “Принцеса на горошині”, “Дюймовочка”, “Стійкий олов’яний солдатик”, “Гидке каченя”, “Нове вбрання короля” та ін.;сприймає великий за обсягом текст цілісно;переказує зміст казки “Снігова королева” (в т. ч. від імені однієї з її дійових осіб);називає особливості будови тексту;пояснює роль у будові казки антитези (протиставлення): дружба — влада, щирі людські стосунки — угода між Каєм і Сніговою королевою; гаряче серце Герди (добро) — крижаний поцілунок Снігової королеви і крижане серце Кая (зло) тощо;
стисло переказуєепізод казки за (вибором учителя);
складає усний опис одного з героїв казки (Кая, Герди або ін.).ТЛ Дає визначенняпоняття антитеза, наводить приклади антитези з казки “Снігова королева”.
5
Самуїл Маршак(1887—1964). “Дванадцять місяців”
Казкові мотиви у п’єсі. Протиставлення образів пасербиці — з одного боку, та мачухи і її рідної дочки — з другого, як втілення конфлікту добра та зла. Підлабузництво підлеглих та необмежена влада — головні причини спотворення характеру принцеси. Особливості драматичного твору. Діалог як засіб розкриття змісту та ідеї п’єси.
Учень:
переказує зміст п’єси-казки Маршака “Дванадцять місяців”;сприймає великий за обсягом текст цілісно;виділяє казкові мотиви: “мандрівний” сюжет — протиставлення рідної дочки й пасербиці; чарівний предмет (перстень); чарівні помічники (дванадцять місяців); чарівні перетворення (баби та її дочки на собак) і події (фантастично швидка зміна пір року) тощо у п’єсі і робить висновок, що одним із джерел твору є народна казка;пояснює роль протиставлення образів (з одного боку — пасербиці, з другого — баби та її дочки) як втілення головного конфлікту п’єси — протистояння добра та зла;пояснює, що підлабузництво підлеглих та необмежена влада — головні причини спотворення характеру принцеси;виразно читає (за особами) вибрані вчителем уривки п’єси-казки.ТЛ Дає визначенняпоняттядраматичний твір.
4.
15
6
ЛІТЕРАТУРА І СВІТ ПРИРОДИ
Редьярд Кіплінг(1865—1936). “Мауглі”Історія Мауглі, вихованця джунглів. Основні персонажі казки та їх характеристика. Головний закон джунглів і світ людей.
Учень:
переказує зміст казки “Мауглі”, історію вихованця джунглів Мауглі;сприймає великий за обсягом текст цілісно;відтворює події казки в хронологічній послідовності;пояснює відмінність художнього світу казки від реального світу (реальні діти-“мауглі” втрачають здатність до спілкування з людьми);розмірковує над сенсом протиставлення світу джунглів і світу людей;наводить прикладивідповідності світу звірів і світу людей;характеризуєосновних персонажів казки і висловлює своє ставлення до них;відрізняє твір Р. Кіплінга від його пізніших інтерпретацій (в т. ч. різних кіно- і мультиплікаційних версій).виразно читає опис Багіри й висловлює судження про його роль у творі.
2
Алкман (VII ст. до н. е.). “Сплять усі верховини гірські...”
Йоганн Вольфґанг Ґете (1749—1832). “Нічна пісня подорожнього”
Учень:
аналізує вірш Алкмана як один із перших у світовій літературі поетичних пейзажів, що навіюють читачеві певний настрій: відчуття душевного спокою, умиротворення;
3
Михайло Лермонтов (1814—1841). Из Гете (“Горные вершины...”)
Зображення природи різними поетами: спільне та відмінне в описах. Взаємозв’язок стану людської душі та опису природи.“Олюднення” природи у віршах.
аналізує вірш Ґете як суголосний поезії Алкмана, знаходитьспільні риси в двох творах (образи гірських вершин, сонних птахів, створення настрою спокою);
порівнює переспів Лермонтова з віршем Ґете: навіювання душевного спокою, спільні художні образи (гірські вершини, поснуле птаство і т. д.);виразно читає поезії, намагаючись відтворити інтонацією їхній настрій;порівнює відомості про пейзаж, отримані на уроках музичного та образотворчого мистецтва і зарубіжної літератури.ТЛ Наводитьприклади використання епітетів у текстах поезій.
2
Федір Тютчев(1803—1873). “Я знаю в прaосені пору...”
Тонкий ліризм поезії Тютчева. Замилування осінньою природою і майстерність поетичного вислову.
Учень:
виразно читає іаналізує вірш, звертаючи увагу передовсім на красу “золотої осені”, гармонійну єдність природи і людини: завмирає природа і закінчує свою працю людина;знаходить у вірші епітети (марна борозна, блакить прозора) і пояснює їхню роль (створення переконливих, художньо досконалих образів: краса природи, гармонія природи і людини).
2
Мацуо Басьо(1644—1694). Хоку
Одухотворення природи — характерна ознака японської культури. Природа як джерело натхнення, а її зображення — засіб вираження почуттів японців.Характерні ознаки хоку.
Учень:
виразно читаєтривірші (хоку) “На всохлу гілку...”, “Старий ставок...”, “Соловей на гілці...”, “Метелик літає...” та ін.;виділяє характерні ознаки хоку: постійну кількість рядків, стислість, увагу до деталі, “сезонні слова” (наприклад, весна — “квiтуча слива”, “сакура”, “соловей”, “ластівка”; осінь — “хризантема”, “іній”) тощо;обґрунтовує тезу про повагу до самобутності культури будь-якого народу як необхідну рису сучасної людини;виразно читаєнапам’ять поезії про природу.ТЛ Дає визначенняпоняття хоку, називає його жанрові ознаки.
5.
10
2
СВІТ ДИТИНСТВА Й МОРАЛЬНІ ЦІННОСТІ В ЛIТЕРАТУРІ
Роберт Бернс (1759—1796). “Чесна бідність”Уславлення у вірші справжніх людських чеснот. Віра у світове братерство — основна ідея твору. Антитеза як основа його будови.
Учень:
виразно читає напам’ять вірш “Чесна бідність”;аналізує вірш, звертаючи увагу на відображення у назві твору життєвих ідеалів поета, уславлення у вірші справжніх людських чеснот: духовності, шляхетності, честі, чесності, розуму та ін., на роль антитези (протиставлення) у втіленні головної думки твору, на особливу емоційну піднесеність твору (окличні й питальні речення);висловлює особисте ставлення до морально-етичних проблем, порушених у вірші.
8
Марк Твен (1835—1910). “Пригоди Тома Сойєра”
Сонячний, радісно-бешкетливий світ дитинства в повісті. Том Сойєр і Гекльберрі Фінн. Цінності дитинства та їх доля в дорослому житті. Вплив світу дорослих на дитячі стосунки.
Учень:
називає основні твори Марка Твена для дітей: “Пригоди Гекльберрі Фінна”, “Принц та злидар” та ін.;переказує зміст та знаходить автобіографічні мотиви повісті “Пригоди Тома Сойєра”;сприймає цілісно текст великого обсягу;висловлює судженняпро багатоплановість твору: з одного боку — радісно-бешкетливий світ дитинства з цінностями і забобонами, неприйнятними у дорослому житті, з другого — глибина морально-етичних проблем (готовність Тома Сойєра і Гека Фінна до самопожертви заради порятунку Мефа Потера і вдови Дуглас; необхідність переборювання домінування власних образ заради почуття близьких людей (поведінка Тома Сойєра та його друзів до, під час і після проведення заупокійної меси) тощо;висловлює судженняпро причини популярності повісті;характеризуєлітературних героїв на основі їхніх портретів, вчинків та переживань, ставлення до них інших персонажів;знаходить комічне в тексті і пояснює його роль (характеристика персонажів);висловлює особисте ставлення до персонажів повісті, аргументуючи свою точку зору цитатами і прикладами з тексту;переказує письмововказаний учителем фрагмент повісті (на безлюдному острові, у печері або ін.).ТЛ Дає визначенняпоняття повість.
6.
5
ІЗ ДИТЯЧОЇ ЛІТЕРАТУРИ ХХ—ХХІ ст.
Дитяча література ХХ—ХХІ ст. (огляд).Найвідоміші письменники та найпопулярніші твори для дітей.
Учень:
розповідає про улюблену книжку дитячого письменника ХХ— ХХІ ст. і вмотивовує свої вподобання;характеризуєулюбленого літературного героя;висловлює судженняпро основні проблеми, порушені письменником.
7.
4
ПІДСУМОК
Узагальнення та систематизація вивченого протягом року матеріалу.
Учень:
називає авторів іпереказує зміст вивчених протягом року творів;висловлює судженняпро роль світової художньої літератури як скарбниці духовних багатств людства.
Для вивчення напам’ять
  1. Вірш про природу (за вибором учня).
  2. О. Пушкін. Вступ до поеми “Руслан і Людмила”.
  3. Р. Бернс. “Чесна бідність”.









Комментариев нет:

Отправить комментарий